fbpx

Jak używać presetów Lightroom w aplikacji mobilnej?

W Adobe Lightroom obrabiam zdjęcia i przez dobre kilka lat działalności wypracowałam kilka filtrów, dzięki którym mój profil na Instagramie stał się spójny. Metodą prób i błędów udalo mi się stworzyć efekty, o które nigdy bym siebie nie podejrzewała. Z czasem mój profil naInstagramie @miss_hannaK zyskał spójność, a wielu moich Obserwatorów pytało mnie, jak ja to robię? Moja odpowiedź zawsze była taka sama – zabawa w Adobe Lightroom. Pozytywny feedback dodaje mi skrzydeł, więc ze świadomością, że może nie każdy chce inwestować w abonament Adobe Creative Cloud, postanowiłam podzielić się swoją wiedzą i ułatwić Tobie instalację presetów, które można za darmo znaleźć w sieci 😉 Poniżej znajdziesz instrukcję, jak zainstalować presety w aplikacji mobilnej, która uwzględnia ostatnie aktualizacje Lr z 2021 roku. Nie potrzebujesz do tego celu abonamentu na Adobe Lightroom 🙂 

Zobacz kilka moich presetów, których używam na co dzień i jak potrafią odmienić każde zdjęcie, lub przejdź od razu do instrukcji TUTAJ.

Przed Po
Przed Po

Zdjęcie Lui&Kris 

Przed Po
Przed Po
Przed Po
Przed Po
Przed Po
Przed Po
Przed Po
Przed Po
Przed Po
Przed Po

Zdjęcie Lui&Kris 

Jak zainstalować presety w aplikacji mobilnej Adobe Lightroom?

W jaki sposób załadować preset prosto do apki Lightroom mobile z pominięciem płatnych wersji programu? To bardzo proste. Zwykle w plikach, które ściągasz z Internetu otrzymujesz pliki w formacie  .dng i .xmp. W przypadku aplikacji mobilnej interesuje Cię plik .dng. To po prostu zdjęcie zapisane w specjalnym formacie, który zachowuje informacje o dokonanej edycji. Prześlij sobie ten plik na maila i zapisz w galerii Twojego smartphone’a. Telefon może nie obsługiwać tego typu pliku, tym się nie przejmuj. Co dalej zobaczysz w instrukcji krok po kroku. Każdy punkt jest opatrzony zrzutem ekranu, żeby łatwiej można było zobrazować kolejne etapy.

1. Włącz aplikację Lightroom Mobile i kliknij niebieski przycisk z plusikiem “+”.

2. Wybierz opcję “Z rolki aparatu”. 

3. Pojawi się Twoja kolekcja zdjęć. Odnajdź w galerii plik .dng, w iPhonach może być to czarna plama, chociaż po wielu aktualizacjach wydaje mi się, że już tego problemu nie ma. Teraz wystarczy dotknąć i w panelu edycji pojawi się nasze zdjęcie z zapisanymi ustawieniami.

4. Zatwierdź wybór ptaszkiem w prawym górnym rogu.

5. Teraz Twój obraz z presetem powinien być już dostępny w galerii Lightroom. Można go najłatwiej odnaleźć np. w folderze “Ostatnio dodane”. Kliknij w zdjęcie.

6. Kiedy włączy się tryb edycji przejdź do menu wybierając te trzy kropeczki w prawym górnym rogu.

7. Wybierz opcję “Utwórz ustawienie predefiniowane”.

8. Rozwinie się menu, w którym trzeba nadać nazwę swojemu presetowi. Można też zaznaczyć, które opcje Lightroom ma zapisać w ustawieniu. Zwykle optykę, geometrię i narzędzia zostawiam w spokoju. Te ustawienia stosuję indywidualnie dla każdego zdjęcia. Kiedy już nadasz nazwę i wybierzesz opcje, zatwierdź preset ptaszkiem w prawym górnym rogu.

9. Ustawienie powinno się zapisać w kolekcji. Teraz, kiedy chcesz obrabiać dowolne zdjęcie, z menu na dole wybierz opcję “Ust. pred.”.

10. Każdy zapisany przez Ciebie preset będzie dostępny w Bibliotece w zakładce “Ust. predef. użytkownika

11. Teraz tylko wybierz z listy swój ulubiony preeset Lightroom i ciesz się edycją jednym, prostym kliknięciem!

I gotowe! Teraz możesz wybrać preset z listy i bez zbędnych ruchów nałożyć go na zdjęcie 🙂 Warto jednak pamiętać, że każda fotografia jest inna i być może niezbędne będą pewne modyfikacje, np. ekspozycji, cieni lub prześwietleń. Właśnie z tego względu takie filtry nazywają się presetami lub po polsku ustawieniami predefiniowanymi. Znacznie skracają czas edycji zdjęcia, ponieważ nadają już odpowiednie tony, prześwietlenia i cienie naszym zdjęciom. Konkretne detale można już dostosować indywidualnie do każdego zdjęcia. I tak zamiast godzinami obrabiać jedno zdjęcie, Lightroom skraca ten czas do kilku minut! Poniżej możesz obejrzeć krótką instrukcję, jak dostosować preset, kiedy od razu po nałożeniu nie ma pożądanego efektu. W tym przypadku zdjęcie było prześwietlone, a cała modyfikacja zajęła mi tylko 40 sekund! 

Adobe Lightroom

Jeśli jeszcze masz jakieś pytania jestem do Twojej dyspozycji. Znajdziesz mnie na Instagramie – @miss_hannaK i Facebooku: Hanna’s Passions. Śmiało pytaj, postaram się pomóc i rozwiązać ewentualne problemy 😉 Możesz też kontaktować się mailowo na adres: kontakt@hannaspassions.com

***

Ściskam!

Hania

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
27 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Julia
Julia
1 rok temu

Ma ktoś może jakąś stronke z darmowymi presetami?

Julia
Julia
Reply to  HaniaK
1 rok temu

Okej dziękuję, jakieś znalazłam

Julia
Julia
1 rok temu

Nie mogę znaleźć żadnych darmowych presetów 🙁

Dominika
Dominika
1 rok temu

a ja mam problem z zainstalowaniem presetów, na ikonkach w galerii zamiaat skrótu dng mam RAW, no i nie pojawia mi się opcja create preset :/

Marika
Marika
Reply to  HaniaK
1 rok temu

Mam niestety ten sam problem co koleżanka wyżej, nie wyświetla się opcja create preset :c

Iza
Iza
Reply to  HaniaK
1 rok temu

Hej, ja również mam ten problem co dziewczyny wyżej. Załadowałam zdjęcia do galerii w LR i nie pojawia mi się opcja create preset 🙁 urządzenie na Androidzie. Zmieniałam ostatnio telefon, na poprzednim wszystko działa.

Zuzanna
Zuzanna
Reply to  Dominika
1 rok temu

Ja z kolei nie mogę zaimportować presetów. Ktoś też miał taki problem? Wyświetla się komunikat “nie udało się zaimportować zdjęć”.

Ela
2 lat temu

Genialne przemiany zdjęć. Te filtry są znakomite.

Marcelina
2 lat temu

Ja nie umiem korzystać z tego narzędzia 🙁 Jakoś nie mam oka i nie mogę dobrać kolorów.

Fashioncode
2 lat temu

Świetne efekty 🙂 Muszę wypróbować te presety

aGwer
2 lat temu

Ostatnio odkryłam magię presetów i bawię się tymi, które znalazłam i staram się stworzyć swój unikatowy preset. Bardzo mi się coś takiego podoba!

Apapat
2 lat temu

Świetne efekty i chyba jesteśmy fanami przede wszystkim Roman Holiday. Idealnie oddaje klimat wąskich, magicznych uliczek – dokładnie takich, jakimi można snuć się podczas rzymskich wakacji. 🙂

skorzaneo.pl
3 lat temu

Niesamowite jak filtr może zmienić klimat zdjęć 🙂

maria
3 lat temu

To z pewnością upiększa zdjęcia 🙂

Elwira z E-stilomalbork
3 lat temu

Uwielbiam Cię na zdjęciu głównym. Stoisz taka roześmiana obom skutera, że aż się człowiekowi lepiej robi. 😀

zosia
3 lat temu

Jestem zachwycona tymi presetami! 🙂

Aleksandra
3 lat temu

Piękne miejsca :0.

Joanna
3 lat temu

Nie wiedziałam, że tak prosto można podkreślić klimat zdjęć! Super pomysł 😉

diana
3 lat temu

Świetne fotki.

Maja
3 lat temu

oo, też się lubię bawić suwaczkami, bardzo ładne te Twoje presety, takie “miękkie” 🙂

Agnieszka
3 lat temu

Fajne narzędzie. Niezwykle potrzebne gdy obrabia się dużo zdjęć…
pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy 🙂

studioprogress
Reply to  Agnieszka
1 rok temu

Przepiękne filtry! Są cudowne. Zdjęcia wyglądają świetnie.

27
0
Would love your thoughts, please comment.x